Katarzyna Płaczek to jedna z tych osób, których historia pokazuje, jak determinacja, pasja i wsparcie mogą odmienić życie. Jej droga edukacyjna i zawodowa są dowodem na to, jak wielki wpływ na młodych ludzi może mieć nie tylko finansowe wsparcie, ale także warsztaty, które pomagają wrozwoju osobistym.
Od rodzinnego domu do samodzielności
O Programie Stypendialny dowiedziała się w liceum. Podczas spotkania dyrektor szkoły przedstawił zasady reruktacji i rozdał zainteresowanym wnioski. Kasia natychmiast wypełniła dokumenty, złożyła i po prostu czekała. Kiedy skontaktowała się z nią Fundacja i poinformowała o dodatkowej możliwości, jaką było uczestniczenie w warsztatach bez zastanowienia się na to zgodziła. Dlaczego?
"Czułam, że jest to ważne, że jest to dla mnie szansa na rozwój osobisty, ale też bardzo ciekawiło mnie, czego się nauczę, czego się spodziewać, gdyż kształcenie na poziomie podstawówki i szkoły średniej jest bardzo schematyczne i nie wychodzi poza programam nauczania konkretnych przedmiotów." - wyznała Kasia.
Początek drogi
Kasia wychowała się w małej miejscowości i gdy ukończyła szkołę średnią jednocześnie wyczerpała również wachlarz możliwości. Musiała podjąć decyzję - zostać czy wyjechać. To właśnie rozmowa z Trenerką z Programu Stypendialnego, pomogła jej podjąć decyzję i zrozumieć, że musi postawić na siebie i swój rozwój.
Będąc na studiach Kasia nie zrezygnowała z Programu Stypendialnego.
"Studia, które realizowałam stacjonarnie, praca, życie w małym wynajmowanym pokoju to wszystko było nowe i zabierało mi dużo energii. Nadal mogłam korzystać z warsztatów oferowanych przez Fundację i analizować każdą podjętą decyzję, każdy trudniejszy dzień pod okiem specjalistów i wśród innych osób, które dodawały mi siły w działaniu przezwyciężając swoje obawy i realizując swoje cele.” - opowiada Kasia.
Krok w stronę rozwoju zawodowego i społecznego
Fundacja Rodziny Duda nie tylko wspierała Kasię finansowo, co pozwoliło jej na opłacenie czesnego i życie w Poznaniu, ale również dała jej narzędzia do pracy nad sobą. Udział w warsztatach rozwojowych, organizowanych przez Fundację, pomógł Kasi odkryć swoje mocne strony, budować pewność siebie i zdobywać umiejętności przywódcze. Już na drugim roku studiów Kasia poczuła, że chce robić więcej – zaczęła angażować się w samorząd studencki, a po niedługim czasie objęła stanowisko Rzecznika Praw Studenta.
“Rozwinięte umiejętności liderskie na warsztatach w Fundacji doprowadziły mnie do podjęcia kolejnego wyzwania, jakim było stanowisko Przewodniczącej Rady Samorządu Studenckiego. Po dwu i pół letniej kadencji mogę śmiało stwierdzić, że mam na swoim koncie wiele sukcesów. Członkini Rady Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, członkini Zarządu Forum Uczelni Niepublicznych, Ekspert ds. studenckich Polskiej Komisji Akredytacyjnej – te wszystkie funkcje objęłam, dzięki mojej pracy, zaangażowaniu, chęci działania i podejmowania wyzwań, do czego przyczyniła się w dużym stopniu Fundacja, wspierając mój rozwój w wielu obszarach życia."
Plany zawodowe i samorządowe
Dziś Kasia jest kobietą pełną pasji z jasno określonymi celami. Skończyła studia na kierunku „Psychologia w biznesie” i nie boi się mówić o swoich ambitnych planach w organach ogólnopolskich w obszarze samorządności studenckiej. Od stycznia 2025 roku pełni rolę Przewodniczącej Forum Uczelni Niepublicznych oraz weszła w skład Rady Wykonawczej Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej w kadencji 2025–2026.
„Wszystkie te doświadczenia dają mi ogrom wiedzy, jak i możliwości indywidualnego rozwoju, co pragnę wykorzystać w życiu zawodowym. Samo wykształcenie jest tylko namiastką naszego rozwoju. Wiedzę, kompetencję i umiejętności człowiek może zdobyć poprzez różnego rodzaju działania, co należy pielęgnować i dopełniać relacjami, działaniami i swoim podejściem do życia.” – mówi z przekonaniem.
Wartości w życiu Kasi
W życiu najważniejsze są dla Kasi dwie wartości: szczęście i zaufanie. Jak sama mówi, nie chodzi tu o zwykłe życzeniowe szczęście, ale o prawdziwe poczucie radości i spełnienia, które płynie z naszych działań, relacji i codziennych doświadczeń.
„Zaufanie to fundament każdej mojej relacji – wierzę, że otaczający mnie ludzie chcą dla mnie dobrze, ale równie ważne jest, aby oni czuli to samo względem mnie.” podkreśla Kasia, dodając, że jej relacje zawsze opierają się na wzajemnym szacunku i równości.
Dla młodych ludzi stojących przed ważnymi decyzjami Kasia ma prostą radę:
„Przyszłość ułożysz sobie, dbając o teraźniejszość.”
Podkreśla, że każda decyzja – nawet ta pozornie błaha – ma znaczenie i może wpłynąć na kształt przyszłości. Dlatego warto podejmować świadome wybory, nie bać się wysiłku i działać z przekonaniem, że teraźniejsze starania budują nasze jutro.
Wsparcie, które otrzymała od Fundacji, nauczyło ją także, jak ważne jest pomaganie innym.
„Trzeba dobrze wykorzystać czas, który daje nam życie. Żyję w przekonaniu, że kiedyś wszystko nam się zwróci, a wsparcie, jakie przekazujemy innym, choć czasem dla nas mało znaczące może zmienić życie drugiej osoby."
Co chciałaby powiedzieć Kasia 15-letniej wersji siebie?
"Rób swoje i zawsze dawaj z siebie 100%, ty najlepiej wiesz, co jest dla Ciebie najlepsze."
Konsekwencja w działaniu jest kluczem do realizacji najbardziej ambitnych celów.
Historia Kasi to dowód na to, jak determinacja, wiara we własne możliwości i odważne podejmowanie wyzwań mogą prowadzić do realizacji marzeń. Kasia sama ciężko pracowała na swoje sukcesy, a wsparcie Fundacji Rodziny Duda pomogło jej odkryć własny potencjał i wyposażyło ją w narzędzia, które umożliwiły rozwój pasji.
Jeśli również chcesz odkryć swój potencjał i potrzebujesz wsparcia w realizacji swoich marzeń, dołącz do Programu Stypendialnego Fundacji Rodziny Duda.
To Twoja szansa na rozwój i spełnienie swoich marzeń!