Każde dziecko zasługuje na bezpieczne i pełne wsparcia środowisko. Niestety, nie każde ma to szczęście. Dlatego jako Fundacja podejmujemy działania, które pomagają nauczycielom, uczniom i rodzicom lepiej rozpoznawać i skutecznie przeciwdziałać przemocy. Jednym z takich działań są warsztaty „Dziecko doświadczające przemocy – od rozpoznania do skutecznej pomocy”, które zorganizowaliśmy w ramach projektu CTRL+Z: Cofamy przemoc!. Tegoroczna edycja warsztatów jest również częścią kampanii Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę – Dzieciństwo bez przemocy.
21 listopada w Pałacu Pakosław odbyło się wyjątkowe spotkanie, które zgromadziło 37 nauczycielek z okolicznych szkół. To właśnie one, każdego dnia, są pierwszą linią wsparcia dla dzieci, które doświadczają przemocy. Podczas intensywnych godzin warsztatowych miały okazję zdobyć wiedzę i narzędzia, które pozwolą im lepiej pomagać swoim uczniom.
Czego nauczyły się uczestniczki?
Pod czujnym okiem Martyny Rybki, ekspertki ze Stowarzyszenia Szansa, uczestniczki:
- przeanalizowały każdy z rodzajów przemocy, z którymi mogą spotkać się dzieci,
- nauczyły się rozpoznawać sygnały, które mogą świadczyć o doświadczaniu przemocy,
- analizowały realne przypadki z własnej praktyki zawodowej,
- wymieniały się doświadczeniami i spostrzeżeniami w pracy z dziećmi.
Dzięki ogromnej wiedzy i wrażliwości prowadzącej, nauczycielki otrzymały także konkretne wskazówki:
- Jak skutecznie reagować na przemoc?
- Jak być realnym wsparciem dla dziecka w trudnej sytuacji?
- Jak radzić sobie z własnymi emocjami, gdy spotykają się z historiami pełnymi cierpienia?
To dopiero początek!
Warsztaty dla nauczycieli to pierwszy krok. Przed nami kolejne spotkania – tym razem skierowane do uczniów i rodziców. Już na początku 2025 roku ruszymy z nową serią działań, które pomogą młodzieży i dorosłym lepiej rozumieć problem przemocy oraz wyposażą ich w skuteczne narzędzia do jej zapobiegania.
Więcej informacji o nadchodzących warsztatach już wkrótce!
Dziękujemy wszystkim nauczycielkom za zaangażowanie i chęć niesienia pomocy. Wierzymy, że wspólnie możemy realnie wpłynąć na przyszłość dzieci i sprawić, że każde z nich będzie mogło dorastać w świecie pełnym szacunku i empatii.
Więcej przeczytasz o nas na: